کد خبر : 13333
۵:۴۱ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۳
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان:

وجود امامزاده سیدمحمد(ع) برای مردم خمینی‌شهر و شهر اصفهان مایه عزت و افتخار است

به گزارش قلمکده به نقل از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا صادقی با اشاره به برگزاری نخستین همایش تجلیل از امامزاده سید محمد خمینی‌شهر اصفهان اظهار کرد: وجود این بقعه مبارک برای مردم خمینی‌شهر و شهر اصفهان مایه افتخار و عزت است. وی افزود: در استان اصفهان امامزادگان مشهور زیاد هستند که ...

به گزارش قلمکده به نقل از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا صادقی با اشاره به برگزاری نخستین همایش تجلیل از امامزاده سید محمد خمینی‌شهر اصفهان اظهار کرد: وجود این بقعه مبارک برای مردم خمینی‌شهر و شهر اصفهان مایه افتخار و عزت است.

وی افزود: در استان اصفهان امامزادگان مشهور زیاد هستند که مورد غفلت قرار گرفته‌اند و امامزادگان بهترین مکان برای پر کردن اوقات فراغت خانواده‌ها و جوانان همراه با معنویت به شمار می‌روند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره به اینکه امور عمرانی در ۷۰ درصد از امامزادگان با جدیت در حال اجرا و پیگیری بوده است، بیان کرد: ما برای اداره و رفع امور امامزادگان با مشکلات متعددی روبه‌رو هستیم و هزینه سنگینی برای رفع مشکلات این اماکن نیاز داریم.

صادقی با بیان اینکه بیشترین سهم رفع مشکلات مالی از نذورات مردمی تامین می‌شود، افزود: ۴۰ درصد از سهم نذورات برای امور عمرانی، ۳۰ درصد برای هزینه جاری، مدیریتی، نگهداری و حقوق و بقیه آن برای امور فرهنگی و مذهبی هزینه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ الی ۱۵ درصد از نذورات مردمی توسط سازمان اوقاف برداشت می‌شود و به نوعی به بقاع نیازمند برگشت داده می‌شود، تصریح کرد: در استان اصفهان ۷۱۸ امامزاده وجود دارد که بعضی از آنها هنوز آباد نشده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ادامه داد: بیش از ۴۰۰ امامزاده در تامین هزینه مالی خود با مشکلات جدی روبه‌رو بوده و احیا نشده‌اند زیرا سازمان اوقاف از منابع مالی دولتی برای احیای امامزادگان محروم بوده و دولت حتی یک ریال به امامزادگان کمک نکرده و نمی‌کند بنابراین همه هزینه‌های آنها بر دوش اوقاف است.

وی افزود: از مجموع ۷۱۸ امامزاده در استان اصفهان تنها ۳۰۰ امامزاده منابع درآمد خاص خود را داشته و بقیه با مشکلات جدی مالی از جمله حقوق و دستمزد کارکنان و خدام و نگهداری روبه‌رو هستند.

صادقی مطرح کرد: همه امامزادگان استان توانایی مالی ندارند و باید فرهنگ وقف و کمک به مرکز مذهبی و بقاع، تقویت شده و همه مردم باید به میزان قدرت مالی خود به بقعه‌های متبرکه و امامزادگان کمک کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۳ هزار و ۵۶۰ موقوفه به ثبت رسیده و نزدیک ۷۸ هزار مسجد، حسینیه، تکیه و ساختمان به صورت منفعتی و انتفاعی دارای درآمد هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان افزود: سهمیه استان اصفهان در طرح ملی حافظان قرآن در چهار سال، ۶۰ هزار نفر بود که در سال گذشته بیش از ۱۸ هزار نفر در این طرح شرکت کردند و امسال نیز تاکنون ۲۲ هزار نفر در این طرح شرکت کرده‌اند.

صادقی با بیان اینکه بخشی از نذورات مردمی برای هزینه حفظ قرآن حافظان هزینه می‌شود، گفت: در ۴۰ امامزاده استان برای نخستین بار در ایام شهادت حضرت سید‌الشهدا(ع) مراسم لبیک یا زینب(س) برگزار شد.

 

دیدگاه ها

خب چرا ۱۰ درصد پول امامزاده سید محمد که برداشت میشه میره بیرون استان و خرج امامزاده های دیگه شهر از جمله سید اشرف که آباد نشده نمیشه؟

واقعا در حق امامزاده های خمینی شهر کم کاری میشه
امامزاده ای به این عظمت شاید در استان نباشد ولی …

اضافه کردن دیدگاه جدید