کد خبر : 18123
۵:۱۵ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۴/۱
در شهرستان خمینی شهر ؛

کشف و شناسایی بیش از ۸۰ پرنده و پستاندار وحشی و شکاری در باغی شخصی

رییس اداره محیط زیست شهرستان خمینی شهر در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قلمکده گفت: بر اساس گزارش رسیده به محیط زیست و تحقیقات به عمل آمده، در باغات شهر اصغرآباد از توابع خمینی شهر ، باغ وحش شخصی شناسایی و با هماهنگی مراجع قضایی و نیروی انتظامی شهرستان ...

رییس اداره محیط زیست شهرستان خمینی شهر در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قلمکده گفت: بر اساس گزارش رسیده به محیط زیست و تحقیقات به عمل آمده، در باغات شهر اصغرآباد از توابع خمینی شهر ، باغ وحش شخصی شناسایی و با هماهنگی مراجع قضایی و نیروی انتظامی شهرستان مجوز بازدید از این باغ ویلا صادر گردید که منجر به شناسایی و کشف بیش از ۸۰ پرنده و پستاندار وحشی و شکاری شد.

حسین خادمی گفت: نگهداری این پرندگان از لحاض قوانین بین المللی و داخلی کشور ممنوع بوده و طبق قانون برای اشخاصی که این حیوانات را بدون مجوز نگهداری کنند از طرف مراجع قضایی مجازات دیده شده است.

وی ادامه داد: از جمل گونه های جانوری موجود در این باغ وحش خصوصی و غیرمجاز، پستاندارنی مانند گرگ، میمون، آهو و… و پرندگانانی مانند فلامینگو، پلیکان، درنا، طاووسک، جغد، عقاب طلایی، کبک، طرقه، قو، مرغ شاخ دار، غاز هندی، پاقرقره، طاووس، پرندهای مختلف آبزی و… بود.

خادمی گفت: طبق اظهارات فرد متخلف این جانوران توسط وی خریداری و به باغ ویلای شخصی اش در اصغرآباد منتقل شده است که باتوجه ب نگهداری به این شکل و جدا کردن از طبیعت بازگشت این جانواران به محیط زیست امکان پذیر نبوده و باعث نابودی و یا مشکل در زندگی آنها می شود.

کشف ۳ بهله پرنده شکاری بالابان

رییس اداره محیط زیست شهرستان خمینی شهر خبر داد: چند روز گذشته نیز ۳ پرنده شکاری بالان که این گونه جانوری در لیست جانوران در معرض انقراض است، طی دستگیری فردی مجرم توسط نیروی انتطامی شهرستان و بازدید از منزل شخصی وی این پرندگان شناسایی و کشف شدند و به جهت مراقبت به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تحویل داده شد.

وی ادامه داد: معمولا پرنده های شکاری برای فروش به کشورهای عربی قاچاق می شوند و شیوخ عرب آنها را با مبالغ بالایی برای شکار پرندگان دیگر خریداری می کنند.

قابل ذکر است که قانونگذار به استناد تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، برای هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده که بمدت ۳ سال می باشد، جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال در نظر گرفته است.

همچنین علاوه بر مجازات فوق جریمه قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از پرندگان شکاری شاهین، بالابان، بحری، طرلان و لاچین ۲۰۰ میلیون ریال تعیین شده است که این مبلغ در جرایم جدید به ۶۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید