کد خبر : 24681
۱۲:۰۰ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۱/۲۷

پاسخ ارتش یمن به نقض آتش‌بس سعودی‌ها “سخت و قاطعانه” خواهد بود

یک کارشناس سیاسی یمنی در مصاحبه‌ای هشدار داد در صورتی که سعودی‌ها آتش‌بس را نقض کنند پاسخ یمنی‌ها قاطعانه و سخت خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قلمکده به نقل از تسنیم ، «محمد جسار» کارشناس یمنی به تشریح آخرین تحولات یمن و روند آتش بس در این کشور پرداخت.

وی گفت: اینکه عربستان با گفت‌وگو با یمنی‌ها (هنگامی که می‌گویم یمنی‌ها، منظورم کسانی است که در داخل کشور بوده و به مقابله با متجاوزان پرداختند نه آنهایی که به خارج رفته و در دامن دشمن قرار گرفته‌اند)  توافق کرده، موضوع صحیحی نیست بلکه عربستان به شدت به انجام این گفت‌وگوها نیازمند بوده است. عربستان به شدت به کمک کردن نیاز دارد و به نردبانی نیاز دارد که از درختی که از آن بالا رفته پایین بیاید.

عربستان گمان می‌کرد طی چند روز جنگ به پایان می‌رسد

این کارشناس یمنی در ادامه مصاحبه خود گفت: عربستان زمانی که وارد این تجاوز کورکورانه گردید گمان می‌کرد این جنگ تنها چند روز یا چند هفته به طول خواهد کشید و یمن را بار دیگر به زیر سلطه خود خواهد برد اما عربستان شگفت زده شد و در بحرانی نظامی، سیاسی و مالی گرفتار گردید به همین دلیل هم اکنون به شدت به مذاکره برای خروج از باتلاقی که در آن گرفتار شده نیازمند است.

جسار اضافه کرد: ملت یمن در تظاهرات اخیر خود در ۲۶ مارس که به صورت میلیونی حاضر شد نشان داد که کاملا همراه سران و رهبران خود بوده و با تمامی گزینه‌هایی که رهبرانش مطرح می‌کنند همراه است و در صورتی که سران یمنی در مذاکرات خود با دشمن سعودی به نتیجه‌ای برسند، مردم یمن با آن موافقت کرده و همراهی خواهند کرد به خصوص که هر مذاکره سیاسی شأن و منزلت ملت یمن را در برابر این تجاوز کورکورانه وحشیانه بالا خواهد برد.

عربستان آتش‌بس را نقض کند پاسخ یمنی‌ها قاطعانه و سخت خواهد بود

وی در ادامه این مصاحبه درباره آتش بس در یمن گفت: عربستان پیشتر نیز توافقنامه آتش بس را نقض کرده بود اما در صورتی که باز هم سعودی‌ها اقدام به نقض آتش بس کنند پاسخ یمنی‌ها قاطعانه و سخت خواهد بود. ما هرگز معتقد نیستیم که عربستان به آتش‌بس پایبند بماند اما چه به آتش بس پایبند بمانند و چه نمانند، ملت یمن توانایی پاسخگویی را دارند و آنها همانطور که در عرصه نظامی آمادگی خود را نشان دادند در صورتی که سران یمنی به توافقی با دشمنان برسند آماده‌اند تا آمادگی خود در عرصه سیاسی را نیز نشان دهند.

عربستان به دنبال خارج کردن امارات از عرصه یمن است

محمد جسار در پاسخ به سوال دیگری درباره بروز اختلافات میان منصور هادی که مورد حمایت عربستان بوده و خالد بحاح که تحت حمایت امارات است، گفت: عربستان و امارات گمان می‌کنند که از طریق مهره‌های یمنی که به خارج گریخته‌اند در حال تقسیم قدرت در یمن هستند اما به صراحت می‌گویم که تمامیت حاکمیت در یمن قابل تقسیم شدن نیست و نمی‌توانند حق حاکمیت در یمن را در دست بگیرند.

عربستان و امارات در حال حاضر در یمن با یکدیگر اختلاف دارند و عربستان به دنبال آن است که امارات را از عرصه یمن بدون آنکه بهره‌ای از آن ببرد خارج کند و در مقابل امارات نیز در حال دست و پازدن برای رسیدن به سهمی در یمن است اما دو طرف در توهم به سر می‌برند چون هر دو کشور تاکنون نتوانسته‌اند به هیچ دستاوردی در یمن برسند

وی اضافه کرد: از زاویه دیگر به نظر می‌رسد عربستان به دنبال خارج کردن امارات بوده تا خود به تصمیم گیری در عرصه یمن بپردازد. شما ببینید که آنها یک ژنرال نظامی را به عنوان معاون رئیس جمهور انتخاب کردند  این در حالی است که می‌دانند اغلب ملت یمن از این ژنرال متنفر هستند و از سوی دیگر مذاکرات صلح در یمن به زودی آغاز می‌شود و قرار دادن یک ژنرال در چنین پستی پیام های خوبی ندارد.

اضافه کردن دیدگاه جدید