کد خبر : 25856
۸:۱۳ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۳/۶

باید فرزندآوری در بین نخبگان و خانواده های توانمند افزایش پیدا کند

احمد باقری با اشاره به اینکه نخبگان و توانمندان جامعه به یک یا دو فرزند در خانواده قانع هستند که این تفکر به جمعیت کل کشور صدمه وارد می کند، اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب هشدارهایی درباره جمعیت کشور را مطرح کردند و به صورت سیاست های کلی ابلاغ شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قلمکده ، رییس شورای اسلامی شهر خمینی شهر در بازدید از نمایشگاه پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت در جمع حاضرین گفت: اگر خانواده سالم باشد و در جهت مواضع شرعی و اسلامی حرکت کند جامعه نیز سلامتی خود را پیدا می کند.

وی افزود: اگر بالندگی و پویایی در شروع زندگی ر جوانی بوجود آید در ادامه آسیب هایی که دچار می شویم و نیاز به برطرف کردن دارد را نخواهیم داشت.

فرشته پریشانی تصریح کرد: به هر میزان در ابتدای زندگی جوانان فرهنگ سازی کنیم و استعدادها را شکوفا و با تزریق اطلاعات آگاهی جوان را افزایش دهیم، می توانیم به هدف ارزشمندی برسیم و اگر بتوانیم فرزندان صالحی در جامعه تربیت کنیم، آن فرزندان در آیند نیز می توانند نسل سالمی را تربیت کند.

در ادامه رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خمینی شهر گفت: با توجه به دلایل متعددی که در خانواد ها وجود دارد زادولد کاهش یافته و در نتیجه جمعیت به سمت پیر شدن سوق پیدا می کند که رشد جمعیت در خمینی شهر نسبت به برخی شهرهای کشور کمتر است.

وی با بیان اینکه ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و… در رشد جمعیت خانواد ها موثر است، تصریح کرد: در نقشه IQ جهان، کشور ایران وضعیت مناسبی نداشت و دلایل آن می تواند مهاجرت نخبگان به خارج از کشور، کاهش فرزندآوری در بین نخبگان و استعدادهای مطلوب جامعه و افزایش فرزندآوری در خانواده هایی که از نظر اقتصادی و بهره هوشی کم و وضعیت فرهنگی مناسبی برخوردار نیستند.

احمد باقری با اشاره به اینکه نخبگان و توانمندان جامعه به یک یا دو فرزند در خانواده قانع هستند که این تفکر به جمعیت کل کشور صدمه وارد می کند، اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب هشدارهایی درباره جمعیت کشور را مطرح کردند و به صورت سیاست های کلی ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: یکی از بندهای تسهیل ازدواج و ترویج فرهنگ فرزندآوری استو دلایل امنیتی، سیاسی، مذهبی، قومی و… وجود دارد تا فرزندآوری تبلیغ و فرهنگ سازی شود.

باقری با اشاره به وضعیت ازدواج در بین جوانان خاطرنشان کرد: به هر میزان سن ازدواج در جوانان بخصوص دختران افزایش یابد باتوجه به شرایط خاص زنان، از رسیدن به جمعیت مطلوب و سالم جلوگیری می شود.

همچنین جعفری مسئول اجرایی نمایشگاه با بیان اینکه این نمایشگاه در خصوص ارزش باروری سالم، رفع موانع ازدواج، احترام و اکرام سالمندان برگزار شده است اظهار کرد: از فعالیتهای مرکز آزمایشگاهی پیش از ازدواج امام رضا خمینی شهر برپایی کلاس های آموزشی مهارت های زندگی، مشاوره خانواده و فرزندآوری و… در نظر گرفته شده است.

اضافه کردن دیدگاه جدید