کد خبر : 28173
۱۲:۲۵ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۸/۲۳

تجلیل از گروه ها و تعزیه خوانان برگزیده کشور/ سوگواره ملی تعزیه در شهرستان خمینی شهر پایان یافت

سوگواره ملی تعزیه در شهرستان خمینی شهر با تجلیل از گروه ها و تعزیه خوانان برگزیده کشور به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قلمکده ، شب گذشته (شنبه) مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در آیین اختتامیه سوگواره ملی تعزیه که به میزبانی شهرستان خمینی شهر برگزار شده بود، خبرداد: به همت مرکز ملی اسناد استان اصفهان کتاب «مکتب تعزیه اصفهان» بعنوان یک میراث ناملموس به چاپ رسیده که یک اثر ارزشمند در تاریخ ایران محسوب می شود.

وی افزود: اصفهان باید محور هنر تعزیه کشور گردد و از ظرفیت های گوناگون تعزیه در کشور برای تقویت این برنامه ملی استفاده و ثبت شود.

حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی اظهار کرد: در قالب تعزیه، ایمان و محبت و آگاهی بخشی مردم به خاندان عصمت و طهارت تقویت می شود و تعزیه می تواند افراد مختلفی را به این خاندان جذب کند و ارتباط دهنده آنان با اهلبیت باشد.

وی هنر صحیح تعزیه و عزاداری را باعث آگاهی بخشی و بصیرت افزایی جامعه برشمرد و تصریح کرد: هر میزان محبت و عشق و ارادت مردم به اهلبیت عصمت و طهارت  بیشتر شود ایمان مردم نیز بیشتر می شود.

حجت الاسلام ارزانی خاطرنشان کرد: از جمله دلایل انتخاب خمینی شهر برای میزبانی از گروه های تعزیه خوانی کشور و اجرای سوگواره ملی تعزیه عشق و علاقه وصف نشدنی مردم خمینی شهر به خاندان اهلبیت بود که زبان زد است.

وی با تأکید بر اینکه رزمندگان و شهدای مدافع حرم تربیت شدگان مکتب عاشورایی هستند، تصریح کرد: رزمندگان و شهدای مدافع حرم کسانی هستند که از ارتباط‌ گیری با مکتب عاشورا امروز جان خود را برای حفظ این مکتب اهدا می کنند و این علاقه به اهلبیت و آشنایی با فرهنگ عاشورا باعث می شود نسل جوان در شرایط تهاجم فرهنگی از این مکتب الهی عبرت بگیرد.

فرماندار خمینی شهر با بیان اینکه شهرستان ۳۵۰هزار جمعیت دارد، اعلام کرد: در شهرستان خمینی شهر حدود ۳۰گروه تعزیه و بیش از ۴۰۰تعزیه خوان وجود دارد و هیئات مذهبی متعددی فعالیت دارند.

احمد رضوانی این شهرستان ویژگی هایی دارد که افتخاری است برای مردمش، اضافه کرد: خمینی شهر به دلیل سابقه مذهبی که داشته از زمان آیت الله بروجردی به عنوان حسینیه ایران شناخته شده است.

وی تصریح کرد خیرین بسیار در عرصه های متفاوت در این شهرستان وجود دارد، مردم این خطه ۲۳۰۰شهید را تقدیم نظام و اسلام کرده اند، این شهرستان علما و مشاهیر بسیاری را در خود پرورش داده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خمینی شهر با ارائه گزارش از چگونگی برگزاری این سوگواره ملی، گفت: به دنبال فراخوان عمومی ۱۶گروه تعزیه از سراسر کشور برای حضور در این سوگواره ملی اعلام آمادگی کردند که پس از بازبینی آثار ارسال شده توسط داوران مطرح کشور و استان اصفهان ۷اثر برگزیده و در ۹مجلس تعزیه خوانی برگزار شد.

دبیر اجرایی این سوگواره افزود: در این سوگواره ملی گروه های مطرح تعزیه کشور از استان های گیلان، قم، کرمان، مرکزی، زنجان، فارس، قزوین و اصفهان با موضوعات مختلف اجرای تعزیه داشتند.

سید ابراهیم موسوی اضافه کرد: سوگواره ملی تعزیه به میزبانی شهرستان خمینی شهر از ۱۱آبان ماه سال جاری به مدت ۱۰شب در حسینیه عظیم و مجموعه فرهنگی و مذهبی امام حسین(ع) خمینی شهر در محله باولگان برگزار شد.

به گزارش قلمکده ، در پایان این مراسم با حضور مسوولین استان  اصفهان و شهرستان خمینی شهر از  گروه های تعزیه و تعزیه خوان های برتر این سوگواره ملی با اهداء تندیس، کتب مختلف با موضوعیت تعطیه و هنر اسلامی، هدایای نقدی و لوح سپاس تجلیل به عمل آمد.

نفرات برگزیده سوگواره ملی تعزیه خمینی شهر

استان گیلان تعزیه شاهزاده ابراهیم:

مصطفی اورسا در نقش شاهزاده ابراهیم

محمدحسین صمصام در نقش پدر ابراهیم

ابوالقاسم قربانی در نقش سرخاب

سیدمهدی حسینی اجرای موزیک

استان اصفهان تعزیه شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا:

عباس جواهری در نقش حمزه

عزت اصغرنژاد در نقش ابوسفیان

اکبر اعظمی در نقش وحشی

استان قم تعزیه عبدالله عفیف:

مهدی صیادی در نقش دختر عفیف

امیر زینلی در نقش عبدالله عفیف

استان کرمان تعزیه حبیب ابن مظاهر:

علیرضا طاهری در نقش حبیب

محمد زنگی آبادی در نقش معلم

حسن زنگی آبادی در نقش مظاهر

استان مرکزی تعزیه شهادت حضرت مسلم ابن عقیل:

رضا حیدری در نقش مسلم

استان زنجان تعزیه مشق جنگ حضرت عباس و حضرت علی اکبر:

اسدالله بیگدلی در نقش شمر

امیرسجاد بیگدلی در نقش علی اکبر

یوسف بیگدلی در نقش عباس

استان فارس تعزیه شهادت حضرت علی اکبر:

علیرضا حیدرپورفرد در نقش شمر

حسین صفایی فرد در نقش ام لیلا

منوچهر اخلاقی فرد اجرای موزیک

حسام حقیقی اجرای موزیک

استان قزوین تعزیه شهادت حضرت عباس:

سیدعلی حسینی در نقش عباس

اسماعیل غفوری در نقش شمر

رسول ایمانی در نقش سکینه

استان اصفهان تعزیه بازار شام:

غلام طاهری در نقش شمر

حسین ملاحسینی در نقش یزید

سالار شفیعی در نقش رقیه خاتون

نورالله سروانی اجرای موزیک

محسن حاج حیدری اجرای موزیک

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم اختتامیه اینجا کلیک کنید

اضافه کردن دیدگاه جدید