کد خبر : 28458
۷:۴۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۶

واقفین بنا به نیاز روز جامعه و با مشاوره گرفتن وقف را انجام دهند/ اداره اوقاف خمینی شهر آماده همکاری با سرمایه گذاران

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان خمینی شهر با تاکید بر اینکه واقفین بنا به نیاز روز جامعه و با مشاوره گرفتن وقف را انجام دهند، افزود: اداره اوقاف آماده همکاری با سرمایه گذاران در زمینه های مختلف و کسب درآمد برای زمین های موقوفی است.

حجت الاسلام مهدی قربانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قلمکده به مناسبت هفته وقف با ارائه گزارش از وضعیت وقف در شهرستان خمینی شهر گفت: با توجه به اینکه برای وقف جدید و احیای موقوفات به نهادینه کردن فرهنگ وقف بین مردم نیاز است.

وی افزود: باید وظایف اداره اوقاف را تشریح و مردم را نسبت به این سیستم آشنا کنیم تا بتوانند اعتماد کنند و کسانی که موقوفاتی در دست دارند به این سازمان تحویل دهند تا از بین نرود و هم وقف جدیدی را انجام دهند.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خمینی شهر اظهار کرد: موقوفات به دو دسته متصرفی که مدیریتش با اوقاف است وغیرمتصرفی که دارای متولی بوده و اوقاف بر آن مدیریتی ندارد و حدود ۷۰موقوفه در شهرستان دارای متولی است.

وی با اشاره به برنامه ها و فعالیت های اوقاف در بخش فرهنگی تصریح کرد: در سال جاری طرح آرامش بهاری، خیمه های معرفت ویژه نوروز در امامزادگان و بقاع متبرکه شهرستان اجرا شد و توانستیم زائرین و مجاورین بسیاری را در این برنامه ها شرکت دهیم.

حجت الاسلام قربانی اضافه کرد: طرح نشاط معنوی در ایام اوقات فراغت و تابستان که دارای خیمه های معرفت، مشاوره و مهدکودک در آستان مقدس امامزاده سید محمد با حضور زائرین بسیاری از نقاط مختلف کشور همراه بود.

وی ادامه داد: اجرای طرح ضیافت و جزخوانی قرآن در ایام ماه مبارک رمضان در امامزادگان و بقاع متبرکه شهرستان برگزار شد که با برنامه سخنرانی و دعای ابوحمزه ثمالی و ویژه برنامه شب های قدر همراه بود.

قربانی خاطرنشان کرد: طرح بصیرت عاشورایی در ایام محرم و صفر که در امامزادگان شاخص و مساجدی که نیت موقوفات عزاداری در محرم را داشت انجام شد.

%d8%b1%db%8c%db%8c%d8%b3-%d8%a7%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%a7%d9%88%d9%82%d8%a7%d9%81-%d8%ae%d9%85%db%8c%d9%86%db%8c-%d8%b4%d9%87%d8%b1

وی با اشاره به سفارش رهبر معظم انقلاب که فرمودند باید ۱۰میلیون حافظ قرآنی در کشور داشته باشیم بیان کرد: اداره اوقاف با برگزاری کلاس های قرآن برای تحقق رسیدن این مطلب وارد عمل شد و امسال در شهرستان خمینی شهر طبق سهمیه ۱۶۰۰نفر ثبت نام شدند و برای آنها کلاس حفظ قرآن برگزار است که نظارت اوقاف بر این واحدهای آموزشی وجود دارد.

رییس اداره اوقاف شهرستان با اشاره به وجود پرونده های حقوقی متعدد، گفت: اوقاف با توجه به مباحث مستاجری نیاز به واحد حقوقی فعال دارد و شعبه ای توسط دادگستری جهت این اقدامات ایجاد شده که تا کنون ۴۰۰اظهارنامه از اوقاف برای مستاجرین دارای تخلف ارسال شد و ۲۰پرونده حقوقی در جریان است که حدود هفت حکم بر وحی موقوفات صادر گردید.

وی با اشاره به مبحث ثبتی و سنددار کردن موقوفات تشریح کرد: با رویکرد صیانت از موقوفات بحث سنددار کردن موقوفات را شروع کردیم.

قربانی خبر داد: بزرگترین موقوفه به نام موقوفه ملک در جوی آباد حدود ۹۰هکتار مساحت این موقوفه است که سند آن به عنوان بزرگترین موقوفه اخذ شد که دارای ۲هزار رقبه است.

وی اعلام کرد: همچنین موفق به اخذ یکی از بزرگترین موقوفات به نام شیخ مهدی و ابوالفضل نجفی شدیم و بیش از ۱۵۰هکتار وسعت این موقوفه است که ۲۰۰رقبه دارد و در سه راهی درچه بلوار الغدیر واقع شده است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خمینی شهر عنوان کرد: تالارهای عروسی و مغازه های بسیاری در زمین های موقوفه نجفی فعالیت دارند و برخی برای مکان تجاری خود سند صادر کردند که اداره اوقاف به دنبال باطل کردن این سندها می باشد و همکاری بیش از پیش اداره ثبت اسناد و املاک را می طلبد.

وی با اعلام اینکه حدود ۸۰موقوفه در شهرستان خمینی شهر در سال۹۵ سند دار شدند، افزود: برخی از این موقوفات رقبه های بسیاری دارند که ۴۰۰رقبه آن ها شناسایی شده است.

این مقام مسوول گفت: چند هزار مستاجر به جهت ملک های موقوفی در اجاره آن ها می باشد با این اداره مرتبط هستند و این سازمان وظیفه دریافت اجاره ها و رسیدگی به آنها را برعهده داشته که در سال جاری حدود ۴۵۰سند اجاره ای تجدید شد.

وی با بیان اینکه ۴۲موقوفه وضعیت نامعلومی داشتند که در این مدت احیا و شناسایی شد، خبرداد: از ابتدای سال۹۵ تاکنون ۷وقف جدید ثبت شد.

قربانی در پاسخ به سوالی که شایعاتی در بین مردم نقل شده که هزینه موقوفات شهرستان خمینی شهر به حساب سازمان اوقاف در تهران واریز می شود، اظهار کرد: چنین چیزی وجود ندارد و همه درآمد و هزینه موقوفات بنا به دستورات شرع و دین در شهرستان مصرف می شود و حتی درآمد بقاع متبرکه و موقوفات برای موقوفه دیگر در شهرستان خرج نمی شود و مشکل شرعی دارد.

همچنین در پاسخ به شایعاتی مبنی خارج شدن نذورات مردم و درآمد امامزاده سید محمد خمینی شهر وجود دارد گفت: این اخبار کذب است و مدیریت این آستان مقدس زیر نظر اداره اوقاف شهرستان خمینی شهر بوده و ریالی از نذورات آن از امامزاده خارج نشده و صرف کار دیگری نمی شود.

رییس اداره اوقاف شهرستان با بیان اینکه عمده موقوفات خمینی شهر صرف عزاداری و تعزیه خوانی است، اعلام کرد: در حال حاضر دفتر مشاوره وقف راه اندازی شده و باتوجه به نیازی که در شهرستان خمینی شهر وجود دارد بانیان را ترغیب و راهنمایی به نیت مورد نیاز در جامعه می کنند و وقف انجام و ثبت می شود.

وی اضافه کرد: اداره اوقاف خمینی شهر از نظر جایگاه و رتبه به نسبت حجم موقوفات درجه۲ می باشد و پس از شهر اصفهان و کاشان قرار گرفته است و از لحاظ فعالیت اداری در سازمان اوقاف جزو شهرستان های برتر کشور است.

%d8%ad%d8%ac%d8%aa-%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85-%d9%85%d9%87%d8%af%db%8c-%d9%82%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d9%86%db%8c

حجت الاسلام قربانی آماری از موقوفات موجود در شهرستان داد و گفت: ۹امامزاده، ۲۲۳مسجد، ۴۳حسینیه، ۹دارالقرآن، ۹حوزه علمیه، ۶مهدیه، ۴فاطمیه، ۲آرامگاه، ۲تکیه، ۵۲مدرسه در شهرستان خمینی شهر ثبت شده که موقوفات انتفاعی هستند و موقوفات منفعتی ۳۵۰موقوفه که درآمدزا است.

وی به تقسیم بندی نیت بانیان وقف در شهرستان اشاره کرد که به ترتیب حجم موقوفات عبارتند از: برپایی عزاداری، تعزیه خوانی، کمک به نیازمندان و درمان، کمک به زوار مشهد، کمک به زوار عتبات عالبات، قرآن خوانی در وادی سلام نجف اشرف، تلاوت قرآن بر سر مزار واقف، روشنایی عتبات عالیات و… است.

رییس اداره اوقاف با تاکید بر اینکه واقفین بنا به نیاز روز جامعه و با مشاوره گرفتن وقف را انجام دهند، گفت: نیات جدیدی که نیاز به وقف در آن می باشد پیرامون فعالیت قرآنی و ترویج و توسعه قرآن، صرف هزینه های برنامه های فرهنگی برای مردم، کمک به افراد بی بضاعت جهت تحصیل و…، کمک به اشخاص بی سرپناه و از این قبیل نیات است.

وی خبرداد: اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان خمینی شهر آمادگی دارد که با سرمایه گذاران در زمینه های مختلف اقتصادی همکاری کند تا کمکی به انجام نیات واقفین شود.

قربانی درباره ساخت زائرسرا برای آستان مقدس امامزاده سید محمد بن زید بن امام علی بن الحسین(ع) خمینی شهر خبرداد: این زائرسرا با زیربنای ۶هزار مترمربع و هزینه پش بینی شده ۴میلیارد تومانی تا یک ماه آینده شروع می شود.

وی ادامه داد: تمهیدات لازم و اقدامات عمرانی ورودی های امامزاده سیدمحمد به عهده شهرداری است که در سال۹۴ مصوبه ای نیز در شورای شهر و شهرداری خمینی شهر مطرح شد اما هنوز این مصوبه اجرایی و عملیاتی نشده است.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید