کد خبر : 28472
۸:۰۲ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۸
در چند ماه گذشته؛

پلمپ ۴۰واحد چایخانه و جمع آوری قلیان ها در خمینی شهر

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خمینی شهر گفت: با همکاری نیروی انتظامی و دستور مقام قضایی در چندماه سال جاری ۴۰واحد چایخانه در شهرستان پلمپ شده است.

به گزارش خبرنگار افتخاری پایگاه خبری تحلیلی قلمکده ، جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی با حضور مسوولین شهرستان خمینی شهر و کارشناسان و اعضای کارگروه در سه محور پیگیری مصوبات جلسه قبلی، چایخانه های غیرمجاز شهرستان، بررسی بیماری های مشمشه و ایدز برگزار شد.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خمینی شهر با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده گفت: با همکاری نیروی انتظامی و دستور مقام قضایی در چندماه سال جاری ۴۰واحد چایخانه در شهرستان پلمپ شده است.

وی افزود: مشکلات ایجاد شده از قلیان بحث بسیار مهمی است زیرا می تواند باعث آلودگی تنفسی، قلیان یکی از عوامل انتقال بیماری بوده و چایخانه ها نیز می تواند مشکلات اخلاقی دیگری را ایجاد کنند.

احمد باقری توضیحاتی پیرامون بیماری مشمشه داد و اظهار کرد: بیماری مشمشه از طریق حیواناتی چون اسب نیز به انسان منتقل می شود و درمان آن بسیار مشکل است که خوشبختانه با آگاه سازی های لازم، در شهرستان در این مورد گزارشاتی نداشته ایم.

وی با تشریحی بر مراکز درمانی و پایگاه های بهداشتی در حال ساخت در نقاط مختلف شهرستان، اضافه کرد: مرکز بهداشتی و درمانی ویژه اتباع بیگانه و خارجی با بودجه سازمان عالی پناهندگان و سازمان ملل و مشارکت چند ملیت در حال ساخت است و سلامت اتباع خارجی را دنبال می کند.

مسوول شبکه بهداشت و درمان با اشاره به هفته ایدز گفت: در مورد آمار و ارقام این بیماری تغییراتی بوجود آمده که روش انتقال این بیماری از تزریق آلوده و معتاد تزریقی به سمت انتقال از طریق بیماری های آمیزشی و جنسی نزدیک شده و این هشداری است که باید بیشتر در این زمینه تبلیغات و آموزش داده شود تا افراد کمتری مبتلا شوند.

در پایان به صورت نمادین به همه اعضای در جلسه کارگروه سلامت شهرستان یک جام شیشه ای قلیان که به گلدان تبدیل شده بود، اهدا شد با هدف اینکه می توان تغییراتی به نفع سلامت جامعه ایجد کرد و باید این اقدام فرهنگ سازی شود.

همچنین در حاشیه این جلسه غربالگری HIV به روش تست سریع rapid test جهت اعضای داوطلب انجام شد.

اضافه کردن دیدگاه جدید