کد خبر : 29509
۱:۳۵ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۱۱/۲۱

آغاز طرح ملی غربالگری بیماری های غیر واگیر در خمینی شهر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قلمکده ، طرح ملی غربالگری بیماری های غیرواگیر با حضور مسوولان شهرستان در مرکز خدمات سلامت جوی آباد خمینی شهر افتتاح شد. فرماندار شهرستان خمینی شهر در این مراسم گفت: در دولت یازدهم بحث نظام سلامت و طرح تحول نظام سلامت اجرا شد که یکی از ...

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قلمکده ، طرح ملی غربالگری بیماری های غیرواگیر با حضور مسوولان شهرستان در مرکز خدمات سلامت جوی آباد خمینی شهر افتتاح شد.

فرماندار شهرستان خمینی شهر در این مراسم گفت: در دولت یازدهم بحث نظام سلامت و طرح تحول نظام سلامت اجرا شد که یکی از مشکلات موجود بعد از انقلاب در خصوص نظام سلامت بود و حرکت خوبی از سوی دولت تدبیر و امید و مباحثی در رابطه با درمان، دارو، هزینه های وابسته و… انجام شد اما هنوز مشکلاتی وجود دارد.

احمد رضوانی اضافه کرد: بیمارستان منظریه موقتا تحویل دانشگاه علوم پزشکی داده شد که باید در اسرع وقت این بیمارستان تجهیز و به بهره برداری برسد تا ازمشکلات درمانی مردم شهرستان کاسته شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خمینی شهر ادامه داد: در طرح ملی غربالگری بیماری های غیرواگیر مثل سرطان های شایع در مردان و زنان، پرفشاری خون، دیابت، قلبی و عروقی، تنفسی و آسم غربالگری می شوند و افرادی که مشکوک به این بیماری ها هستند شناسایی و به پزشک معرفی می شوند.

وی افزود: افراد بالای ۳۰سال به صورت ناشتا به مراکز درمانی مراجعه کرده و تست قندخون و چربی از آنان گرفته می شود، از برخی از افراد که مشکوک به سرطان هستند نیز تست های خاصی گرفته شده و اگر نیاز به درمان داشته باشند به پزشک معالج ارجاع داده می شوند.

احمد باقری اظهار کرد: این طرح رایگان بوده و با ۸مرکز در شهرستان آغاز به کار کرد که در آینده همه مراکز تحت پوشش قرار داده می شوند.

وی گفت: این طرح در طول سال به شکل مستمر اجرا می شود واهداف حوزه سلامت، بیماری های غیرواگیر را متناسب با سبک زندگی مردم پیشگیری می کند تا از بروز عارضه های نهایی مثل دیابت، دیالیز، سکته های قلبی و مغزی پیشگیری شود.

مسوول واحد مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت با بیان اینکه طرح مذکور یکی از زیرمجموعه های طرح تحول نظام سلامت است، گفت: طی این طرح افراد ۳۰ تا ۶۹ سال در هر شهر و روستا از نظر ابتلا به بیماری های دیابت و افزایش چربی و فشار خون و همچنین سرطان های شایع شامل روده بزرگ و… مورد بررسی قرار می گیرند.

ابراهیمی دراین باره افزود: برای اجرای هر چه بهتر این طرح در مراکز جامع سلامت و پایگاه های بهداشتی، بهورزان آموزش های لازم را دیده اند.

اضافه کردن دیدگاه جدید