کد خبر : 29636
۸:۴۹ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
معاون علمی و فناوری رییس جمهور در خمینی شهر گفت:

باید اقتصاد نفتی را کنار گذاریم/ سرمایه انسانی پایه اقتصادی آینده است

ستاری با تاکید بر اینکه مقاومت و اتحاد داخلی رمز پیروزی و ایستادگی است، گفت: باید اقتصاد نفتی را کنار گذاریم، اقتصادی که متکی به پول نفت باشد نمی تواند ایستادگی کند و سرمایه انسانی پایه اقتصادی آینده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قلمکده ، سورنا ستاری عصر امروز در سومین کنگره بزرگداشت شهدای دانشجو استان اصفهان با اشاره به اینکه تغییرات عمده ای در دانشگاه صنعتی اتفاق افتاده و این کنگره از فعالیت های فرهنگی برجسته این دانشگاه است، گفت: دانشگاه صنعتی اصفهان در بسیاری از موارد حوزه پژوهشی و فناوری پیشرو بوده که علاوه بر ادامه مسیر باید جایگاهی برای بهترین های کشور شود و دانشجویان اصفهان به جای تحصیل و تحقیق در دانشگاه های تهران و دیگر استان ها در دانشگاه صنعتی مشغول به تحصیل و پژوهش شوند.

وی افزود: نیروی هوایی در ۵،۶ سال آخر قبل از انقلاب از نیروی هوایی که تنها چند هواپیمای اف۵ داشت تبدیل شد و پس از مدتی به بزرگترین ناوگان هوایی تبدیل شد که دارنده اف۱۴ در دنیا بود و تحول بزرگی در نیروی هوایی بوجود آمد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه در دوران جنگ با وجود داشتن هواپیما دانش و تکنسین تعمیرات آن را نداشتیم به نتیجه رسیدیم که چیزی نداریم، تاکید کرد: از سیتسم تفکری بچه پولداری چیزی حاصل نمی شود و از اقتصاد نفتی چیزی در نمی آید، اگر بر این باور باشیم که با پول نفت می توانیم خط تولید خریده و در کشور نصب کنیم تا صاحب صنعت شویم، فکر اشتباهی است.

وی با بیان اینکه هر زمانی که ایستادگی کردیم پیروز میدان شده ایم، تصریح کرد: باید اقتصاد نفتی را کنار گذاریم، پول نفت اعتیاد آور است و اقتصادی که متکی به پول نفت باشد نمی تواند ایستادگی کند.

ستاری با اشاره به اینکه در ابتدای انقلاب ۱۷۰هزار دانشجو در کشور وجود داشت و در حال حاضر به حدود ۵میلیون دانشجو رسیده است، اظهار کرد: ۳۲میلیون جوان ۳۰تا۴۰سال در کشور وجود دارد که هیچ کشور اروپایی با چنین سرمایه انسانی پیدا نمی شود و ایران در این حوزه رتبه ۴،۵ دنیا را دارد که این پایه اقتصادی آینده است و خلاقیت و نوآوری از آن حاصل می شود.

وی با تاکید بر اینکه در جنگ تحمیلی هر زمانی که تکیه بر خارجی نکردیم پیروز شدیم، ابراز کرد: ما در جنگ خون دادیم اما یاد گرفتیم و در دفاع به توانمندی که ریشه داخلی داشت دست پیدا کردیم که نتیجه آن ایستادگی ما شد.

معاون علمی و فناوری دولت یازدهم با بیان اینکه همیشه باید به داشته هایمان تکیه کنیم و براساس آن نوآوری وخلاقیتی را بوجود آوریم، افزود: باید درس را درک کنیم و این مسئله با خواندن و حفظ کردن متفاوت است، باید موضوعی را بفهمیم و تحلیل کنیم و توانمندی پیاده سازی در صحنه عمل را داشته باشیم که این رویداد در عملیات والفجر۸ محقق شد.

وی با اشاره به اینکه در دفاع مقدس خلاقیت و نوآوری وجود داشت که بخشی از آن را در نمایشگاه حاشیه ای این کنگره شهدا شاهد هستیم، اذعان کرد: این خلاقیت ها درک صحیحی از دانش است که باید این نوآوری را در اقتصاد وارد کنیم و وابستگی به خارجی ها فراموش کنیم.

ستاری با بیان اینکه ما درس می خوانیم تا خلاقیت بوجود آورده، اقتصاد را رونق بخشیده، کارآفرینی و اشتغال زایی ایجاد کنیم، ادامه داد: درس می خوانیم برای تغییر جامعه و نوآوری، ایجاد ارزش افزوده را در جامعه و امیدواریم در استان اصفهان این اتفاق رخ دهد که جرقه های آن دیده می شود و وضعیت اقتصاد دانشگاهی در کشور رو به رشد است.

وی با تاکید بر اینکه باید باور کنیم که جوانان امروز مانند دوران جنگ تحمیلی می توانند تلاش کنند، کارآفرینی را مدیریت و اقتصاد ایجاد کنند، اضافه کرد: کسانی هزینه دادند تا ما در این دانشگاه ها تحصیل کنیم، شهدای دانشجو می توانستند در خارج از کشور زندگی کنند اما رفتند و برای مملکت جان خود را در جبهه ها هدیه کردند، دانشمندان بزرگی ترور شدند و پسندیده نیست که از این افراد طلبکاری کنیم.

معاون علمی و فناوری دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: قبل از اینکه بپرسید این مملکت برای ما چه کرده ببینید ما برای این مملکت چه کردیم، این کشور در همه تاریخ چندهزارساله اش به افرادی که در آن زندگی کردند خدمت رسانده و به همه کسانی که برای آن هزینه دادند مدیون هستیم.

وی با بیان اینکه باید برنامه هایی شبیه کنگره شهدا در سطح دیگر دانشگاه های کشور داشته باشیم، اشاره کرد: بزرگداشت شهدا بخشی از برنامه های فرهنگی دانشگاه است که باید توسعه پیدا کند.

ستاری با تاکید براینکه حس های خودباوری را در جنگ تجربه کردیم، گفت: همه دنیا برعلیه کشور ایران بود و هر هواپیمایی که ساخته می شد در اختیار عراق قرار می گرفت تا در جنگ آزمایش کند و تنها چیزی که باعث شد روی پا بایستیم مقاومت و اتحاد داخلی ماست و فرهنگی داریم که کسی نمی تواند در مقابل آن ایستادگی کند.

وی با اشاره به اینکه عجیب است تمام دنیا علیه کشور برخیزند، تصریح کرد: یک هواپیما به نام “میگ ۲۵” وجود داشت که هیچکس قدرت انهدام این هواپیما را نداشت، شاید از این هواپیما نزدیک به ۱۰مدل ساخته شده ‌که از برخی مدل های آن ۲فروند ساخته شده است، این همان هواپیمایی بود که از ارتفاع ۶۰هزار پایی تهران را بمباران می کرد.

اضافه کردن دیدگاه جدید