کد خبر : 29856
۹:۵۲ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۱۲/۶

نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستی و هنرهای سنتی در خمینی شهر افتتاح شد

به همت بخش خصوصی و حمایت اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان، نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستی و هنرهای دستی از تولید به مصرف افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قلمکده ، در آستانه ایام نوروز و به مناسبت هفته فرهنگی شهرستان خمینی شهر به همت بخش خصوصی و حمایت اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان، نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستی و هنرهای دستی از تولید به مصرف افتتاح شد.

فریدون الهیاری در افتتاح نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان خمینی شهر گفت: توجه به هنر و صنایع دستی یکی از ضرورت های جدی است که در جامعه باید به آن پرداخته شود و ایران کشوری است که از نظر هنر و صنایع دستی دارای سابقه و پیشینه طولانی بوده و در دنیا حرف برای گفتن دارد.

وی اصفهان را شهر جهانی صنایع دستی برشمرد و افزود: شایسه است که توجه ویژه ای به صنایع دستی شود که در استان اصفهان ۱۹۹رشته صنایع دستی کسور را به صورت فعال و یک سوم صنایع دستی جهان را در استان اصفهان داریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب امسال را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کردند، اظهار کرد: یکی از حوزه های مهم که می تواند کارگشا در جهت برنامه های اقتصاد مقاومتی باشد، توجه ویژه به صنایع دستی و هنرهای سنتی است.

وی اظهار کرد: ظرفیت عظیمی که با کمترین سرمایه گذاری و بیشترین ارزش افزوده می تواند ظرفیت اشتغال را بوجود آورد و خیلی از مزیت ها و حوزه های این بخش را تجربه کرده ایم و امروز به این نتیجه رسیدیم که حوزه صنایع دستی و گردشگری در کشور و استان مغفول مانده در حالی که ظرفیت عظیمی در آن نهفته است و این دو حوزه می تواند در اقتصاد کشور سهم مهمی را داشته باشد و به اشتغال کمک بسیاری کند.

الهیاری اضافه کرد: در این دو حوزه از ظرفیت های بزرگی برخورداریم اما این ظرفیت ها بالفعل نشده و پتانسیل خفته و پنهانی در کشور وجود دارد که باید بتوانیم در آینده گام های مثبتی با این پتانسیل ها جهت حل مشکلات کشور برداریم.

وی با بیان اینکه در حوزه صنایع دستی هر حرکتی که باعث پیشرفت این بخش باشد، آمادگی همیاری داشته و حمایت می کنیم، تصریح کرد: اشتغال مسئله مهمی است و در حوزه صنایع دستی تولید و آموزش و بازاریابی آن در اولویت بوده که باید به ضرورت های آن توجه داشت و جوانان جویای کار را در این حوزه فعال کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان خاطرنشان کرد: نمایشگاه و بازارچه صنایع دستی خمینی شهر خلاقیت و نوآوری و همچنین موج فرهنگ و هویت ملی و ایرانی را مشاهده می شود که این رویداد غرورآفرین و خوشحال کننده است و ظرفیت های غنی در سلول های مختلف این جامعه وجود دارد.

علیرضا حبیبی در ادامه با بیان اینکه خمینی شهر در حوزه صنایع دستی یک شهرستان بسیار با عظمت از حیث غنای صنایع دستی است، گفت: بیش از ۹۰درصد تولیدات مواد خام خاتم کشور در خمینی شهر تولید می شود و برای شهرهای دیگر جهت خاتم کاری صادر می شود.

وی با اشاره به اینکه کاشی هفت رنگ، منبت، میناکاری و… در شهرستان انجام می شود، افزود: بیش از ۶۵درصد لباس اقوام بختیاری کل کشور در خمینی شهر تولید می شود و هنرمندان قلم زن و کاشی کار شهر درچه در کشور زبان زد هستند.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خمینی شهر اضافه کرد: سازهای سنتی سا خته شده در این شهرستان برند کشوری دارد و هنرمندان به نامی از خطه خمینی شهر در سطح کشور فعالیت داند.

وی تصریح کرد: چرخه آموزش، تولید، بازاریابی و فروش در حوزه صنایع  دستی و هنرهای سنتی وجود دارد که حلقه سوم این چرخه مفقود بود و به همت بخش خصوصی این حلقه نیز جایگاهی پیدا کرده تا در جهت ترویج فرهنگ صنایع دستی که نماد عینی فرهنگ مردم ایران است و با تکمیل این چرخه رونقی به صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان خمینی شهر داده می شود.

پریسا رحمانی در ادامه با بیان اینکه بیش از ۱۴۰۰واحد صنایع چوب در شهرستان خمینی شهر فعالیت دارند، گفت: بیش از ۶۰درصد هنرمندان فعال در این نمایشگاه و بازارچه دائمی، بومی شهرستان خمینی شهر هستند.

مدیر بازارچه صنایع دستی شهرستان با اشاره به اینکه این مرکز به همت بخش خصوصی راه اندازی شده است، افزود: این بازارچه در حدود ۱میلیارد ریال هزینه در برداشته و در مساحتی حدود هزار متر و با ۱۲۰غرفه فعالیت می کند.

وی اضافه کرد: کارگاه هایی به صورت ورک شاپی در نمایشگاه برپا است و هنرمندان در کنار تولید صنایع دستی، محصولات خود را نیز به همشهریان عرضه می کنند.

رحمانی با تاکید براینکه این نمایشگاه و بازارچه کمک بسیاری به ایجاد اشتغال و کارآفرینی دارد، بیان کرد: غرفه ها به صورت اجاره و بستگی به میزان متراژ هر غرفه بین ۳۰تا ۵۰هزار تومان بوده و کمک بسیاری نیز به بانوان هنرمندی است که در منزل فعالیت دارند و این بازارچه محلی برای فروش صنایع دستی آنان است.

وی افزود: این نمایشگاه و بازاچه دائمی صنایع دستی و هنرهای سنتی واقع در خمینی شهر خیابان نبوی منش جنب صنایع چوب نقش جهان از ساعات ۹الی۱۳ و ۱۶الی۲۰ آماده بازدید عموم مردم است.

اضافه کردن دیدگاه جدید