کد خبر : 30258
۱۲:۵۶ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۳/۸

احیای مسیر جاده ابریشم با روش های مدرن باعث توسعه اقتصادی، علمی، اجتماعی در منطقه/ راه اندازی ایستگاه های تحقیقاتی سنجش از راه دور برای تبادل اطلاعات جغرافیایی فراسرزمینی

در حاشیه همایش بین المللی در دانشگاه صنعتی بیان شد: احیای مسیر جاده ابریشم با روش های مدرن باعث توسعه اقتصادی، علمی، اجتماعی در منطقه می شود و راه اندازی ایستگاه های تحقیقاتی سنجش از راه دور برای تبادل اطلاعات جغرافیایی فراسرزمینی باعث اتصال ایران به شبکه ایستگاه های تحقیقاتی جمع آوری داده می شود.

سید محمود مدرس هاشمی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قلمکده در حاشیه کنفرانس بین المللی سامانه اطلاعات جغرافیایی جاده ابریشم در دانشگاه صنعتی اصفهان، گفت: جاده ابریشم صدها سال به عنوان یکی از نمادهای توسعه همکاری منطقه مطرح بوده و امروزه به شکل سابق برقرار نبوده است.

وی افزود: احیای مسیر جاده ابریشم با روش های جدید قطعا منجر به توسعه اقتصادی، علمی، اجتماعی در منطقه می شود و امیدواریم این کنفرانس به راه های جدید برای احیای این مسیر منجر شود.

رییس دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: همایش بین المللی سامانه اطلاعات جغرافیایی جاده ابریشم برای نخستین بار به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد که در روز اول سخنرانی های کلیدی و در روزهای پایانی کارگاه ها و پنل های تخصصی برگزار و همچنین نمایشگاه و ورک شاپ های تخصصی اجرا شد.

وی تصریح کرد: در این همایش بین المللی مهمانانی از کشورهای چین، کانادا، اسپانیا، اتریش، روسیه، هلند و جمهوری اسلامی ایران شرکت دارند و از مناطق ورزنه، تپه های ماسه ای، تالاب گاوخونی، ابیانه و از شهرهای اصفهان بازدید دارند که در بازدید از شرق اصفهان برای راه اندازی و موقعیت سنجی ایستگاه های تحقیقاتی در محیط خشک نیز بررسی هایی انجام می شود.

رضا جعفری در ادامه به خبرنگار قلمکده با بیان اینکه بازگشایی مجددی برای جاده ابریشم با نگرش مدرن تر نسبت به گذشته وجود دارد، گفت: معاونت ریاست جمهوری همکاری هایی را در این راستا با آکادمی علوم چین داشته و فعالیت هایی که دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان انجام داده و آغازی بر همکاری ها بر سر جاده ابریشم شد.

وی با اشاره به اینکه کنفرانس با ایده ای جدید و متفاوت شروع و در ۹ماه گذشته اقداماتی انجام شد که امروز شاهد برگزاری این همایش بین المللی هستیم، اظهار کرد: هدف کلی این نشست توسعه همکاری های بین ایران و چین و همچنین کشورهایی است که در مسیر جاده ابرایشم قرار دارند و نشست های آینده در یکی دیگر از کشورهای در مسیر جاده ابرایشم ادامه پیدا می کند.

دبیر علمی همایش تصریح کرد: مطالعات مختلف در سطح کلان، انرژی و هزینه بسیار زیادی را به بار دارد و دیدگاه موجود در این نشست دنبال تکنیک هایی ای در زمینه سنجش از راه دور تکیه دارد که در حقیقت سامانه هایی هستند که می توان با هزینه اندک و زمان کوتاه به مطالعات در سطح فرامنطقه ای پرداخت.

وی اضافه کرد: جاده ابریشم کشورهای بسیار وسیعی را در برگرفته و اگر به سمت تکنولوژی های مدرن تر مانند سنجش از راه دور یا استفاده از جمع آوری داده های ماهواره ای حرکت کنیم در سطح وسیعی به شکل های مختلف و بهتر می توان برای مدیریت و توسعه پایدار استفاده کرد.

حسین بشری در ادامه به خبرنگار قلمکده گفت: سال گذشته بازدیدی از آکادمی علوم کشور چین در ایالت شین جیان در غرب چین انجام شد که این منطقه از چین مشکلات بیابان زایی و مدیریت آب اکوسیستمی شبیه ایران دارد.

وی افزود: علت این بازدید افزایش ارتباط بین کشورهای ایران و چین بوده و در راستای احیای جاده ابریشم که در گذشته های دور کمربند اقتصادی بوده که کشورهای آسیای میانه را به شرق اروپا متصل کرده و به دلیل توسعه، پیشرفت ها و مسائل بین المللی که در ادامه بوجود آمد، این جاده را تحت الشعاع قرار داده است.

دبیر اجرایی این همایش بین المللی گفت: کنفرانس سامانه جغرافیایی جاده ابریشم در راستای این اقدامات برگزار و ایستگاه های تحقیقاتی مشترک نیز در مناطق مختلف ایجاد خواهد شد که پایش اطلاعات و روند تغییرات در اختیار می گذارد و در آینده ارتباطات به نحوی می شود که تکنولوژی های بین هر دو کشور انجام خواهد شد و سخت افزار و علوم در اختیار یکدیگر قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه با برگزاری این کنفرانس ها به دنبال ایجاد گفتمان علمی هستیم، خاطرنشان کرد: این آکادمی در کشور چین در خصوص سامانه اطلاعات جغرافیایی و سنجش از راه دور بسیار پیشرفته است و ماهواره های متعددی در فضا داشته و پایگاه هایی در منطقه دارند که این اطلاعات ماهواره ای را دریافت و در اختیار کاربران خود قرار می دهد که با توافق هایی در آینده ایران نیز می تواند چنین داده هایی را دریافت کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه امروزه خسارت های زیست محیطی مانند گردوغبار، بحران آب از جمله مشکلات فرامنطقه ای است و وجود این مشکلات باعث درگیر شدن کشورهای همجوار نیز می شود، اضافه کرد: گفتمانی در راستای توسعه پایدار بین کشورهای حاشیه ای جاده ابریشم شکل خواهد گرفت که این کنفرانس شروعی برای رسیدن به این اهداف است.

وی ادامه داد: کشور چین به دلیل پیشرفت اقتصادی و نفوذی که دارد، در کشورهای آسیای میانه شبکه ای از ایستگاه های تحقیقاتی جمع آوری داده های محیطی را راه اندازه کرده و در ایران نیز به دنبال ایجاد چنین ایستگاه هایی می باشند.

استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: سامانه های جغرافیایی در زمینه های مختلف برنامه های گوناگونی را تلفیق کرده و راهکارهایی را به عنوان ابزار پشتیبان تصمیم گیری بکار می گیرد و در مباحث مدیریت شهری، منابع طبیعی، مسائل نظامی که نیاز به لایه های مختلف اطلاعات جغرافیایی است می توان استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه در ایران نیز انجمن های سنجش از راه دور وجود دارد، تاکید کرد: این همایش به دنبال ایجاد فضاهایی بین انجمن دولت های مختلف است تا تبادل اطلاعات به صورت فراسرزمینی حاصل شود.

اضافه کردن دیدگاه جدید