کد خبر : 3530
۹:۴۲ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
در استان اصفهان :

پذیرش حوزه علمیه خواهران آغاز شد

به گزارش قلمکده به نقل از تسنیم ، حجت‌الاسلام و المسلمین سید مهدی ابطحی پیش‌از ظهر امروز در نشست خبری مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: 26 بهمن آغاز پذیرش حوزه علمیه خواهران از سوی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران کشور است که در نظارت ...

به گزارش قلمکده به نقل از تسنیم ، حجت‌الاسلام و المسلمین سید مهدی ابطحی پیش‌از ظهر امروز در نشست خبری مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۲۶ بهمن آغاز پذیرش حوزه علمیه خواهران از سوی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران کشور است که در نظارت شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران در راستای تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری با راهبرد اصلی گسترش و فراگیر کردن آموزش علوم اسلامی و حوزوی، امکان تحصیل خواهران متدین و مشتاق را در ببش از ۴۰۰ واحد آموزشی تربیتی حوزوی در سراسر کشور فراهم کرده است.

وی افزود: حوزه علمیه برادران بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و شخصیت‌هائی چون شیخ مفید، شیخ طوسی، سید رضی، علامه مجلسی و شیخ انصاری را تربیت کرده و هم‌چنین در عصر معاصر شخصیت‌های از جمله امام خمینی(ره) و آیت‌الله بهجت و در حال حاضر مقام معظم رهبری و آیت‌الله مکارم شیرازی را تربیت کرده است.

مدیر حوزه علمیه خواهران اصفهان تصریح کرد: حوزه‌های علمیه خواهران نیز در تاریخ پراکنده برپا می‌شود و بزرگانی از جمله بانو امین با استعداد و ذوق خود درجات عالی را گذرانده و به درجه اجتهاد رسیدند که سبب افتخار برای دین مبین اسلام و مردم اصفهان شدند.

وی بیان کرد: در ابتدای انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) زمینه تحصیل خواهران را در مکتب اهل بیت(ص) را فراهم کردند که این حرکت در قم آغاز شد و مدرسان و فضلا برنامه‌ و زمینه تحصیل خواهران را فراهم کردند و مقام معظم رهبری در سال ۷۵ در سفر به قم، با صدور ۴۰ دستورالعمل بر گسترش حوزه‌های علمیه خواهران در سطح کشور تاکید کردند.

حجت‌الاسلام ابطحی افزود: جامعه مدرسین، آیت‌الله شرعی را به عنوان رئیس حوزه علمیه خواهران کشور انتخاب کردند و حجت‌السلام و المسلمین محمودرضا جمشیدی تلاش‌های بسیاری در گسترش حوزه‌های علمیه در سطح کشور انجام داد.

وی با بیان این‌که اکنون ۴۰۰ حوزه علمیه خواهران در سطح کشور فعال هستند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در حدود ۶۰ هزار طلبه خواهر در سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند و این حوزه‌های علمیه مختص به شهرهای شیعه نشین نیست بلکه در شهرهای ۲ مذهبی از جمله سیستان و بلوچستان، کردستان، سنندج، سقز و حتی در عسلویه نیز که اهل تسنن زندگی می‌کنند، حوزه‌های علمیه خواهران دایر است.

حوزه‌های علمیه خواهران آبروی انقلاب است

مدیر حوزه علمیه خواهران اصفهان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره حوزه‌های علمیه خواهران اظهار کرد: مقام معظم رهبری حوزه‌های علمیه خواهران را آبروی انقلاب و اسلام می‌دانند و آیت‌الله مکارم شیرازی نیز این حوزه‌ها را شجره طیبه نبوغ می‌خوانند زیرا حوزه‌های علمیه خواهران با امتیاز توفیق شاگردی مکتب اهل بیت(ص) به تحصیل علوم دینی می‌پردازد.

شرایط ورود و تحصیل در حوزه علمیه خواهران

وی با بیان این‌که به محصلان حوزه‌های علمیه مدرک رسمی اعطا می‌شود، افزود: محصلان حوزه‌های علمیه پس از گذراندن دوره‌های لازم مدرک رسمی کسب می‌کنند که می‌توانند با این مدرک به ادامه تحصیل در مدارج بالاتر در دانشگاه‌ها و یا برای استخدامی از آن بهره‌مند شوند و تحصیل در حوزه‌های علمیه رایگان است.

حجت‌الاسلام ابطحی با بیان این‌که ورود به حوزه‌های علمیه برای تحصیل آزمون ورودی ندارد و تنها متقاضیان در مصاحبه شرکت می‌کنند،تصریح کرد: متقاضیان می‌توانند در هر شرایطی که هستند در حوزه تحصیل کنن؛ و کسانی که مدرک سیکل دارند با دارا بودن معدل کل ۱۵ و حداقل سن ۱۷ سال و با گذراندن ۲۶۶ واحد در مدت ۷ سال می‌توانند مدرک کارشناسی را کسب کنند.

وی بیان کرد: کسانی که مدرک دیپلم دارند نیز با شرایط معدل ۱۲ و یا اشتغال به تحصیل در مقطع دبیرستان با حداکثر سن ۳۰ سال می‌توانند در حوزه‌های علمیه مشغول به تحصیل شوند که حوزه‌های علمیه خواهران با توجه به شرایط آنان فرصت و زمینه تحصیل آنان فراهم کرده است.

مدیر حوزه علمیه خواهران اصفهان با اشاره به این‌که در استان اصفهان ۵۵ حوزه علمیه خواهران  فعال هستند، خاطرنشان کرد: به غیر از کاشان و آران و بیدگل که تحت مدیریت حوزه علمیه قم هستند، ۵۰ حوزه علمیه خواهران در استان اصفهان تحت نظارت مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران دایر است که از این تعداد ۱۲ حوزه در شهر اصفهان، ملک‌شهر، شاهین‌شهر و خوراسگان و ۸ حوزه در خمینی‌شهر، ۷ حوزه در نجف‌آباد و در بقیه استان‌ها یک حوزه علمیه خواهران فعال هستند.

اضافه کردن دیدگاه جدید