کد خبر : 5728
۶:۱۸ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۹

زنان دولتمرد، از دولت احمدی‌ نژاد تا روحانی + اینفوگرافی

به گزارش قلمکده به نقل از خبر آنلاین، حضور زنان در رده های بالای مدیریت دولتی حداقل در دو دهه گذشته و پس از جنگ، روند افزایش داشته است. هرچند که در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد یک زن به وزارت هم رسید، اما حضور زنان در رده های مختلف مدیریتی ...

به گزارش قلمکده به نقل از خبر آنلاین، حضور زنان در رده های بالای مدیریت دولتی حداقل در دو دهه گذشته و پس از جنگ، روند افزایش داشته است. هرچند که در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد یک زن به وزارت هم رسید، اما حضور زنان در رده های مختلف مدیریتی اهمیت بیشتری داشته است.

در ابتدای دولت یازدهم، از حجت الاسلام حسن روحانی انتظار می رفت که یک پست وزارت برای زنان در کابینه اش کنار بگذارد. او اما ترجیح داد سه معاونت مهم ریاست جمهوری را به مدیران زن بسپارد؛ معصومه ابتکار،‌ معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست، عهده دار یکی از پرمشغله ترین بخش های دولت شد، الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رییس جمهور شد و وظیفه تدوین منشور حقوق شهروندی، یکی از شعارهای انتخاباتی روحانی را برعهده گرفت و شهیندخت مولاوردی هم شد معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری.

روحانی که در ابتدای حضور در دولت درباره حضور نداشتن زنان در پست وزارت گفته بود: «زنان نباید به تنها یک پست وزارت در دولت اکتفا کنند» علاوه بر سه معاون خود،‌ عملا در لایه های بالایی وزارتخانه ها،‌ از مدیران زن به خوبی استفاده کرد؛ به عنوان مثال برای نخستین بار یک زن شد سخنگوی وزارت امورخارجه. در دیگر وزارتخانه ها هم موارد مشابه دیگری اتفاق افتاد. ضمن اینکه چند فرماندار هم از جامعه زنان انتخاب شدند. این غیر از انتخاب شهرداران برخی شهرهای کوچک بود که به زنان سپرده شد. هرچند که دولت نقش مستقیمی در انتخاب شهرداران ندارد.

در اینفوگرافیک زیر، تلاش شده به حضور زنانی که در دولت های محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی پست های رده بالای مدیریتی داشتند، اشاره شود.

بر روی تصویر کلیک کنید

بر روی تصویر کلیک کنید

اضافه کردن دیدگاه جدید