کد خبر : 6784
۷:۱۳ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۲۷

نوسازی و انتقال به شهرک صنعتی دغدغه حوله بافان آدریانی است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قلمکده به نقل از خبرگزاری مهر ، آدريان يا همان آذريان با حدود 15 هزار نفر جمعيت  يكي از محلات خميني شهر است كه تمامي فعاليت اين صنف در آنجا متمركز شده و به نوعي مي توان گفت اين حرفه مختص اين محله است. در این ...

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قلمکده به نقل از خبرگزاری مهر ، آدریان یا همان آذریان با حدود ۱۵ هزار نفر جمعیت  یکی از محلات خمینی شهر است که تمامی فعالیت این صنف در آنجا متمرکز شده و به نوعی می توان گفت این حرفه مختص این محله است.

در این خصوص خبرنگار مهر با یک پیشکسوت تولید کننده و همچنین مصطفی رضایی مدیر عامل تعاون صنف حوله بافان در خصوص تاریحچه ،روند فعالیت نوسانات شغلی و  مشکلات این صنعت به گفتگو نشسته است.

فن حوله بافی آدریان در عراق ریشه دارد

محمد رضایی که متولد سال ۱۳۴۱ مدعی است از دوران کودکی تاکنون به این حرفه مشغول است، که در این رابطه اظهار داشت: آن طور که خاطرم هست دستگاه کاربافی چوبی که با آن پارچه های کرباس را می بافتند برای بافت حوله بکار می رفت به این صورت که با فشار پا بر روی چوبهای دستگاه دهانه تارهای عمودی باز شده و پود  را از میان آن عبور می دادیم.

وی افزود: نخ های حوله بافی هم با اتصال به کیسه های شنی در پائین و آویزان کردن به سقف به اصطلاح چله کشی می شدند.

این حوله باف آدریانی یادآور شد: این کار بر روی پا فشار زیادی وارد می کرد چرا که هشت ساعت در روز باید به طور مداوم شخص حوله باف فشار چوب دستگاه کاربافی را می داد که بعضا با پارگی رگهای پا مواجه می شدند.

رضایی درباره نوین شدن این حرفه در این شهرستان خمینی شهر بیان داشت: اصولا مردم محله آدریان همیشه کشاورز بوده اند و  در اواسط دهه ۱۳۴۰ به کشور عراق برای کار مراجعه می کردند اما در شهر های زیارتی آن کشور به تدریج بافت حوله با ماشین های مدرن را فرا گرفته و بافته های آن را به این محل می آوردند.

ساخت اولین دستگاه های حوله بافی از تغییر دستگاه پارچه بافی

وی افزود: البته در دهه ۱۳۵۰ در آدریان دستگاه خاص حوله بافی وارد نشد بلکه دایی هایم به نام های حاج مجید و حاج یوسف رضایی با تغییراتی در دستگاه های بافندگی “ژاکارد” آنرا به بافت حوله بافی بدل کردند.

این پیشکسوت حرفه حوله بافی یادآور شد: حوله اصولا دارای “پرز” یا همان “خواب” است که بافت آن با نخ های متداول در پارچه بافی تفاوت دارد.

رضایی با بیان اینکه پارچه احرام خود نوعی حوله محسوب می شود،گفت: در یک دهه قبل از انقلاب آدریانی ها بیشتر به بافت حوله احرام مشغول بودند چرا که تک رنگ و بدون طرح است.

بومی سازی تجهیزات پس از انقلاب اسلامی رخ داد

وی درباره تحولات این شغل در دوران پس از انقلاب تصریح کرد: ماشین آلات پارچه بافی و حوله بافی در دهه ۱۳۶۰ یعنی درست در دوران جنگ تحمیلی دارای تحولات زیادی شد که دیگر نمی شد در آن صرفا تغیراتی را ایجاد کرد.

این کارشناس فن تصریح کرد: در سال ۱۳۶۱ ژاکاردهای اروپایی ۲۱۶ سوزن یا به اصطلاح پلاتین به ۴۰۰ پلاتین ارتقا یافت.

رضایی ادامه داد: در حدود سال ۱۳۶۵ حوله بافان آدریان عزم خود را جزم کرده و  اقدام به قالب سازی از روی دستگاه های حوله بافی کشور ترکیه کرده و قطعه ریزی آن را به دست ریخته گران سپرده و به این ترتیب مرحله ای جدید در این صنعت وارد شدند.

دهه ۱۳۶۰ اوج دوران رونق حوله بافی خمینی شهر

وی با تاکید بر اینکه اوج دوران این حرفه در خمینی شهر در دهه ۶۰ تا اوایل سال ۱۳۷۰ بوده است،گفت: در دوران یاد شده به دلیل آنکه نخ حوله بافی به طور سوبسید توسط دولت در اختیارمان قرار می گرفت هزینه خاصی صرف تولید نمی کردیم.

این حوله باف آدریانی ادامه داد: این محله بخش زیادی از حوله مورد نیاز استان و کشور را تولید می کرد به نحوی که در دوران جنگ دلالان و فروشندگان از چهار صبح پشت درب تعاونی نوبت خرید کالا می گرفتند.

رضایی یادآور شد: آنطور که خاطرم هست به قدری این حرفه در محله آدریان دارای درآمد بود که سایر محلات خمینی شهر به اوضاع  کسب و کارمان قبطه می خوردند.

همت حوله بافان تبریزی بیشتر است

وی ادامه داد: حوله بافان این محله حدود ۶۰ درصد تولید حوله کشور و همچنین تمامی حوله استان را به خود اختصاص داده بودند اما به مرور زمان گوی رقابت را به تبریزی ها باختیم.

وی تصریح کرد:دلیل برتری تبریزی ها در این عرصه اول به علت همت بالای آنها در نوسازی دستگاهها و دوم به خاطر نزدیکی با مرزهای تجاری به خصوص کشور ترکیه و همچنین پیشرفت در عملیات رنگرزی بوده است.

این پیشکسوت حوله بافی یادآور شد:حوله های بافت آدریان در اوایل دهه ۱۳۷۰ به آسیای میانه،عراق و برخی کشور های اروپایی صادر می شد اما سالهاست که با سیری نزولی در این صنعت مواجه شده ایم.

رضایی گفت:نوسازی تجهیزات فعلی در راستای افزایش تولید و کاهش هزینه ها الزامی است اما با مشکلات و درامد های فعلی توان اینکار را نداریم.

وی تاکید کرد: افراد زیادی دستگاههای خود را به انبار اوراقچی ها و کوره ریخته گران فروخته و به مشاغل دیگر رو آورده اند.

فن حوله بافی کارگاهی  استان اصفهان خاص آدریان است

مصطفی رضایی مدیر عامل صنف حوله بافان شهرستان خمینی شهر گفت: از سال ۱۳۸۰ تاکنون مدیرعامل این صنف هستم و سخنان این پیشکسوت حوله باف را در خصوص دوران رونق این حرفه در دهه ۱۳۶۰ در این محل آدریان تائید می کنم چرا که در آن دوران نوجوان بوده و به این شغل می پرداختم.

وی افزود: محله آدریان به دلیل همین صنعت به نسبت روستاها و محلات اطراف خود دارای درآمد قابل توجه و مستقلی بود اما گذر زمان وضعیت را تغییر داد.

رضایی با تائید این مطلب که در حال حاضر هم  محله آدریان تنها قطب حوله بافی استان اصفهان است،گفت: یکی از ارگانهای نظامی در سال های قبل اقدام به ایجاد کارخانه ای در استان چهار محال و بختیاری کرد که تمامی پرسنل خود را از همین محل در آنجا به کار می گمارد چرا که فقط این شغل  بیشتر در تخصص افراد این محل است.

وی  با بیان اینکه به دلایلی کارخانه مربوطه در گذر زمان تعطیل شداست، یادآور شد: البته در کاشان نیز تعدادی حوله بافی وجود دارد اما قابل مقایسه با تعداد و سطح فعالیت در شهرستان خمینی شهر نیست.

مدیر عامل شرکت تعاونی صنف حوله بافان خمینی شهر در ادامه گفت: سخنان عنوان شده این پیسکسوت حوله بافی در خصوص افت این صنعت از اوایل دهه ۱۳۷۰ صحت دارد.

رضایی افزود: وقتی حمایت دولت در اعطای نخ و سایر عوامل تولید به این صنف در سال یاد شده قطع شد طبیعتا عده ای توان کار در این شغل را از دست داده و به مشاغل دیگر روی آوردند.

وی تاکید کرد: البته پس از سه سال تعدادی با تلاش مداوم خود را با بازار و شرایط وقف داده و از اواسط دهه ۱۳۷۰ حوله بافی آدریان جان و رونق تازه ای به خود گرفت.

این فعال صنعت حوله بافی تصریح کرد: به عبارت بهتر می توان گفت عده ای جرات کردند و طرح های ساده بافی متداول را به اشکال و طرحهای گوناگون ارتقا دادند که این موضوع موجب رونق کارشان شد.

توان نوسازی ماشین آلات را نداریم

رضایی ورشکستی ناشی از هدفمندی یارانه ها را در سال های اخیر یکی از ضربات سخت به این صنف دانست و به خبرنگار مهر گفت:دستگاههای حوله بافی شهرستان عمدتا از ۴۰ سال قبل به این طرف است که مصرف برق و استهلاک آن بالاست و پس از هدفمندی یارانه و افزایش قیمت انرژی مشکلات آن به مراتب افزوده شد.

وی با بیان مثالی تصریح کرد:دستگاههای مدرن اروپایی که از سال ۲۰۰۰ به این سمت در ترکیه فعال است حدودا ۱۶۰ میلبیون تومان قیمت دارد که خرید آن برای یک حوله بافی کارگاهی محال است و از طرف دیگر حتی یک وام  مورد نیا این امر در سال های اخیر دریافت نکرده ایم.

مدیر عامل شرکت تعاونی حوله بافان شهرستان خمینی شهر یاآور شد:دستگاه حوله بافی فعلی در کارگاهها حداقل ۱۲ میلیون تومان قیمت دارد.

رضایی تاکید کرد: دستگاه مدرن در هر ۱۲ ساعت بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم حوله تولید می کند اما دستگاههای سنتی و متداول فقط در مدت یاد شده از ۱۵ تا ۲۰ کیلو گرم حوله می بافد که ارقام ذکر شده اصلا قابل قیاس نیست.

از مزایای صنعت بی بهره ایم

وی افزود:یکی از معضلات این حرفه آن است که حوله بافان فعال صنفی تلقی می شوند و نه فعال صنعتی، به عبارت بهتر از مزایای ارزی تجارت، مجوز های کسب و تسهیلات بانکی لازم بی بهره هستیم.

مدیر عامل شرکت تعاونی حوله بافان شهرستان یادآور شد: البته با انتقال حوله بافان ادریان به شهرک صنعتی برق و الکترونیک گام اول در راه تغیر صنفی به صنعتی در این حرفه ایجاد شده است.

حمایت از انتقال حوله بافان به نفع محیط زیست است

این حوله باف گفت: طرح انتقال حوله بافان از محله  آدریان به شهرک صنعتی یاد شده بالاخره در دوم دیماه سال ۱۳۹۰ و پس از چندین سال به طور قطعی به تصویب رسید.

رضایی یادآور شد: علاوه بر ساختمان سازی کارگاههای حوله بافی در طول چند دهه اخیر باغات محله آدریان را دستخوش تخریب و تبدیل قرار داده اند که برای توقف بیشتر از این امر باید حوله بافان هرچه سریعتر به سمت شهرک صنعتی هدایت شوند.

وی ادامه داد: باغات خمینی شهر جزو فضای سبز حاشیه شهر اصفهان است و  مسئولان باید برای انتقال این صنف مشوق ها ،حمایت های ملی و حتی اجبارهای قانونی را  بیشتر کنند.

اعطای مجوز خوشه صنعتی حوله بافی به تعاونی صنف

مدیر عامل شرکت تعاونی حوله بافان شهرستان با بیان اینکه تفکرات سنتی یکی از عوامل منفی در رشد و ترقی این صنف بوده است،بیان داشت: این تفکرات ارتباطات و تجارت با سایر استانها و سطح بین المللی را دچار مشکلات کرده است که به هر حال باید تغییر کند.

رضایی با اشاره به تشکیل خوشه حوله بافی در زیر مجموعه شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان در سال ۱۳۹۰ در همین راستا گفت:اولین شخص عامل توسعه خوشه به دلیل عدم هماهنگی و انجام کارهای خارج از وظیفه و همچنین دادن وعده های خارج از توان با این صنف به مشکلات برخورد و فعالیتش به نحوی به بن بست رسید.

وی افزود: عامل دوم خوشه با توجه به مسائل رخ داده به تعامل بهتری با این صنف دست یافت چرا که تحلیل بهتری از شرایط موجود داشت.

این فعال صنفی با تاکید بر اینکه مجوز این خوشه به خود تعاونی این صنف واگذار شده است، یادآور شد: کارگروهی در تولید و بازاریابی ،شرکت در بازار های مجازی و شرکت در نمایشگاهای گوناگون از جمله موارد مورد بحث آموزش بین این خوشه صنعتی و صنف حوله بافان در راستای نوین سازی تفکر تولید و تجارت است.

جوانان آدریان علاقه ای به این شغل دارند

رضایی با تاکید اشتغال زیاد و عدم وجود آلایندگی در کارگاه این صنعت، گفت: مشکلات نقدینگی و همچنین مالیات بر ارزش افزوده برای این صنف نیز شرایط را بدتر از گذشته کرده است.

وی افزود: تعداد ۴۰۰ حوله بافی شهرستان مستقر در محله آدریان به کمتر از ۲۰۰ واحد کاهش یافته که از سوی دیگر این بنگاه های کوچک نیز با ۵۰ درصد ظرفیت خود به کار مشغول هستند.

مدیر عامل شرکت تعاونی حوله بافان شهرستان خمینی شهر با اشاره به فعالیت یک هزار و ۲۰۰ حوله باف در این منطقه یادآور شد: هر واحد حوله بافی در شرایط مطلوب اقتصادی یعنی کار سه شیفت توان اشتغال  سه برابر رقم ذکر شده را دارد به عبارت بهتر باید بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر در تعداد کارگاههای موجود اشتغال داشته باشند.

رضایی گفت: نسل های جوان این محله دیگر به دلایل نامبرده علاقه ای به حوله بافی ندارند در حالیکه معتقدیم این صنعت در صورت توجه یکی از بهترین زمنیه های اشتغال شهرستان است.

وی در ادامه افزود: دلالان و واسطه ها نیز از سویی دیگر ریالی مالیات نمی دهند اما به راحتی سود این صنعت را نصیب خود می کنند.
برتری حوله بافان تبریزی صحت دارد.

مدیر عامل شرکت تعاونی حوله بافان شهرستان خمینی شهر همچنین با بیان اینکه پیشی گرفتن حوله بافی تبریز از اصفهان نیز سخنی صحیح است، گفت: ارتباطات سریع تجاری انها در یک استان مرزی اعم از واردات مواد اولیه و دستگاههای بافندگی خود حایز اهمیت است.

رضایی با اشاره به کیفیت برتر رنگرزی حوله در تبریز بیان داشت: البته همت بالای حوله بافان تبریزی در پیشرفت را نسبت به خودمان نمی توانم انکار کنم.

بازار به ثبات رسیده است

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره وضعیت فعلی بازار گفت: با روی کار آمدن دولت جدید خوشبختانه شاهد ثبات نرخ مواد اولیه هستیم.

وی ادامه داد: یه صراحت مدعی هستم که در اواخر دولت قبلی علاوه بر بروز مشکلات هدفمندی یارانه ها  نرخ ها هم ساعتی بود که این امر اعصاب و روان تولید کنندگان را به هم می ریخت.

گزارش: کامران صباغی

اضافه کردن دیدگاه جدید