کد خبر : 996
۲:۵۶ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۸

تربیت فرزندان در کوچه های بن بست سایبری

به گزارش قلمکده ، کودکان قربانیانی هستند که در فضای مجازی رها شده وعدم آگاهی والدین ایرانی نسبت به تهدید های فضای مجازی و فناوری ها، فرزندان را در معرض انواع تهدیدها قرارمی دهد و به آنان آسیب می رساند. ارتباطات بدون مرز تهدیدی جدی برای فرزندان به نقل از خبرگزاری مهر، ...

به گزارش قلمکده ، کودکان قربانیانی هستند که در فضای مجازی رها شده وعدم آگاهی والدین ایرانی نسبت به تهدید های فضای مجازی و فناوری ها، فرزندان را در معرض انواع تهدیدها قرارمی دهد و به آنان آسیب می رساند.

ارتباطات بدون مرز تهدیدی جدی برای فرزندان

به نقل از خبرگزاری مهر، محقق و پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار کرد: جوانان و نوجوانان سایبری بدلیل مقتضیات سنی و روحی خود به دنبال ارضای نیازهای روحی و طبیعی خود در اینترنت هستند زیرا فضای مجازی بستری نامحدود از ارتباطات بدون مرز را برای جوان و نوجوان ایجاد می کند که این خود البته تهدیدی جدی برای آنان است .

نوید کمالی با تاکید براینکه تعامل و ارتباط تنگاتنگ میان انسانها و همه ملت ها در عصر ارتباطات رخ داده است بیان کرد: امروزه تاثیر پذیری انسان ها در سراسر جهان از یکدیگر غیر قابل انکار است.

وی ادامه می دهد: امروز اینترنت به عنوان فضایی بی انتها به هر انسان اجازه می دهد که فکر و اندیشه خود را در قالب متن ، صوت یا تصویر در میلیونها نسخه بصورت رایگان به جهانیان عرضه کنند.

عضو انجمن علمی تجارت الکترونیکی ایران به عنوان مثال توضیح می دهد: در در سال ۲۰۱۲ یک خواننده ناشناس اهل کره جنوبی توانست با انتشار یک ویدئو موسوم به  گانگنام استایل در اینترنت و در کمتر از چند هفته به معروفترین خواننده آسیایی جهان تبدیل شود .

وی به فراگیری جهانی اینترنت اشاره و ادامه داد: اثر این خواننده بیش از یک میلیارد بار توسط کاربران مشاهده شد.

وی تاکید می کند: انسان عضو جامعه اطلاعاتی در پرتو مبادله اطلاعات و ارتباطات می تواند تفکر کند، تحلیل کند و به واقعیت­های تازه و خلاقانه دست یابد و بدین ترتیب نقشی تعیین کننده در پیشرفت و بالندگی جامعه جهانی داشته باشد.

این پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات توضیح می دهد: به همان نسبت که انسان برای شناخت محیط پیرامونش به اطلاعات و ارتباطات نیازمنداست، برای اشتراک و نشر اطلاعات کسب شده خود نیز نیازمند برقراری ارتباط است.

تغییرارتباط رو در رو و مطالعه به کاربری اینترنت

وی می افزاید: امروزه این تعامل در فضای مجازی بصورت پر رنگی دیده می شود که همان تعامل انسانی است در حالی که در گذشته ایجاد ارتباط تنها به صورت رو در رو و یا با مطالعه و نگارش کتاب مقدور بود.

کمالی در بیان آماری ازاستفاده ازفضای مجازی درایران می گوید: وضعیت دسترسی به شبکه جهانی اینترنت در داخل کشور با توجه به تمام کاستی ها و محدودیتهای فعلی از جمله کمبود پهنای باند و فیلترینگ غیر هوشمندانه نکات جالب توجهی را هویدا می سازد.

ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۶۱ درصد است

وی ادامه می دهد: بطور مثال براساس آمار منتشر شده، تا پایان سال ۹۱حدود ۶۱ درصد از هموطنان ما کاربر اینترنت بوده اند به عبارتی ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۶۱ درصد است که در نوع خود رقم قابل توجهی است .

 عضوانجمن تجارت الکترونیکی ایران بیان می کند: بر طبق آمارهای منتشر شده بیش از حدود ۱۱درصد کاربران اینترنت در ایران در مقطع ابتدایی و راهنمایی، ۱۲درصد در مقطع متوسطه و ۲۴درصد در مقاطع بالاتر تحصیلی بوده­اند.

وی بیان می کند: تحلیل آمارهای نحوه اتصال کاربران به شبکه نیز نشان می دهد که ۵۹ درصد کاربران از محل سکونت و ۱۸درصد نیز از محل های عمومی نظیر کافی‌نت‌ها به اینترنت متصل شده­اند.

کمالی ادامه می دهد: البته نباید فراموش کرد که بیش ۳۰ درصد کاربران اینترنت در ایران از طریق تلفن های همراه و اتصال جی پی آر اس به فضای مجازی متصل می شوند.

ایران در بالاترین سطح جدول توسعه ارتباطات راه دور جهان

وی می گوید: خوشبختانه امروزه ایران در بین پنج کشور با نرخ رشد ۲۰ درصد ارتباطات راه دور و در بالاترین سطح جدول توسعه ارتباطات راه دور جهان قرار دارد.

این پژوهشگر تاکید می کند: از این رومی­توان آینده رو به رشد افزایش تعداد کاربران و فعالان شبکه های مجازی را در ایران انتظار داشت.

۷۰ درصد کاربران در فضای مجازی پرسه می زنند

وی با اعلام اینکه براساس مطالعات جهانی بیش از۷۰ درصد کاربران فضای مجازی وقت خود را صرف پرسه زنی در اینترنت بصورت بی هدف می کنند عنوان می کند: اغلب کاربران  به مطالعه موضوعات مختلف و پراکنده وقت می گذرانند.

کمالی همچنین به استفاده کاربران از محتوی جنسی اشاره می کند و ادامه می دهد: منابع پژوهشی جهان در سال ۲۰۱۳ در بررسی وضعیت اینترنت اعلام کردند که حداقل ۱۲ درصد از وب سایتهای پربیننده اینترنت محتوای کاملا جنسی ارند.

وی در توضیح بیشترمی گوید: این مقدار معرف وجود بیش از ۲۵ میلیون وبسایت جنسی پربازدید در جهان است.

کمالی  با ابراز تاسف بیان می کند: موتورهای جستجوگر اینترت نیز روزانه میزبان جستجوی بیش از ۶۵ میلیون رکورد غیر اخلاقی و جنسی از سوی کاربران هستند .

فضای مجازی بستری نامحدود از ارتباطات بدون مرز

این پژوهشگر توضیح می دهد: جوانان و نوجوانان سایبری بدلیل مقتضیات سنی و روحی خود به دنبال ارضای نیازهای روحی و طبیعی خود در اینترنت هستند زیرا فضای مجازی بستری نامحدود از ارتباطات بدون مرز را برای جوان و نوجوان ایجاد می کند که این خود البته تهدیدی جدی برای آنان است.

IMG10110604

وی با بیان اینکه فضای جامعه اطلاعاتی و ابزار قدرتمند آن یعنی اینترنت توانسته  با بمباران اطلاعات باعث شود نوجوانان و جوانان را  به فضاهای غیر مرتبط با اطلاعات مفید و ارزشمند بکشاند تصریح می کند: سایتها و انجمن های اینترنتی انحرافی در فضای مجازی تهدید به شمار می روند.

وی در توضیح بیشتر می گوید: این سایتهای غیر اخلاقی با ارائه محتوای غیر قابل دسترس در فضای فرهنگی و اخلاقی جامعه اسلامی در صورت عدم آگاهی و آموزش کافی مخاطب با تهدیدات مجازی، کاربران را به قربانی تبدیل می کند که کنترل آن توسط خانواده و والدین و نهادهای اجتماعی نیز غیر ممکن است.

تربیت فرزندان سایبری

وی  در خصوص اهمیت توجه والدین به فرزندانی که قسمتی از وقت خود را در فضای مجازی می گذرانند اینگونه اظهار نظر می کند:  عدم آگاهی والدین ایرانی نسبت به تهدیدات فضای مجازی و فناوری های مبتنی بر آن ، امکان نظارت و کنترل ارتباطات فرزندان را غیر ممکن خواهد کرد.

کمالی می گوید: بدلیل کمبود سطح آموزش و تهدید شناسی والدین امروزه دیگر سخن گفتن از صیانت از فرزندان در برابر افراد ناشناس در فضای مجازی ، مشابه آنچه در جهان واقعی انجام می­دهیم مفهومی ندارد و والدین امروزی در تربیت فرزندان سایبری خود نقشی انفعالی به عهده دارند.

وی با ابراز تاسف از اینکه والدین بدون داشتن شناختی اولیه نسبت به  مخاطرات فناوریها و امکانات ارتباطی، جدیدترین ابزارهای تعاملی و ارتباطی از جمله تلفن های هوشمند را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می دهند می گوید: همین ارتباطات و امکانات بی حد و مرز است که زمینه آسیب پذیری می شود.

بهبود کیفیت زندگی  با استفاده از محیط امن مجازی

وی یادآور می شود: البته در کنار تهدیدات و نقاط خطر فضای مجازی ، این بستر در بسیاری از موفقیت­ ها و  پیشرفت­ های ملی و بین المللی کشور در عرصه‌های مختلف دانش و خدمت رسانی دولت و بهبود کیفیت زندگی هموطنان نقشی بی‌بدیل داشته است.

وی به سخن رهبر معظم انقلاب اشاره می کند و می گوید: به گفته ایشان اینترنت می تواند از نعمات الهی محسوب شود که ملت ما بایستی در یک محیط امن از این نعمت الهی به بهترین نحو ممکن بهره ببریم.

لزوم فراهم آوردن آمادگی اجتماعی برای به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات

این پژوهشگر می افزاید: باید پذیرفت که حوزه علم و فناوری و از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات مانند فضای مجازی ، با سرعتی شگفت‌انگیز در حال پیشرفت است ولی بکارگیری این فناوری‌ها با توجه به آثار مختلف آن از جمله آثار فردی و اجتماعی، نیازمند فراهم آوردن آمادگی اجتماعی است.

 وی تاکید می کند: در صورتی که آمادگی اجتماعی ایجاد نشود ورود بدون برنامه به این فضا خسارات جبران‌ناپذیری را به وجود می‌آورد که نمونه­های متعدد آن در زندگی روزمره شهروندان دیده می شود.

پدافند غیرعامل فضای مجازی

کمالی با تاکید بر اینکه همزمانی ورود تکنولوژی و فرهنگ بکارگیری آن می تواند مانع بروز بسیاری از خسارات در سطح جامعه شود می افزاید: فرایند ایجاد این هم زمانی در غالب شکل گیری اصول پدافند غیرعامل فضای مجازی می تواند به تبدیل فضای مجازی به آرمانشهر تعاملات بشری کمک کند.

وی تاکید می کند: پس در واقع پدافند غیرعامل در محیط خانواده چیزی نیست جز آگاهی بخشی اعضاء خانواده و والدین نسبت به مخاطرات احتمالی جامعه اطلاعاتی .

کمالی با تاکید بر ضرورت جذب مشارکتهای عمومی در ارتقاء سطح آموزش عمومی خصوصا والدین و خانواده ها می گوید: پدافند غیر عامل در فضای مجازی با تاکید بر حراست از امنیت جامعه، فرهنگ و خانواده از مواردی است که تنها با ارتقاء سطح آموزش عمومی نسبت به مخاطرات و جرائم بالقوه ممکن می شود.

گسترش روز افزون ارتباطات مجازی کنترل فرزندان را غیر ممکن می کند و کارشناسان روان شناسی معتقدند که والدین نباید  بدون داشتن شناخت نسبت به  مخاطرات فناوریها و امکانات ارتباطی، جدیدترین ابزارهای تعاملی و ارتباطی از جمله تلفن های هوشمند را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دهند تا عمرشان  بیهوده در کوچه های مجازی به هدر نرود.

اضافه کردن دیدگاه جدید